obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Międzynarodowy Dzień Liczby π

Π = 3,14

DSC 0360To święto matematyki obchodzone jest corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie na świecie). Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa.

Symbol π wprowadził W. Jones w 1706 roku, a rozpowszechnił go później L. Euler. Liczba ta jest również znana jako stała Archimedesa. Możemy również spotkać się z nazwą ludolfina, która została nadana na cześć Ludolpha van Ceulena, który podał jej rozwinięcie do 35 miejsc po przecinku.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Liczby π

Nauczyciel naszej szkoły bierze udział w programie „Projekt z klasą”

pobrane Program zakłada udział w VII edycji ogólnopolskiego konkursu wydawnictwa Nowa Era „Projekt z klasą” na najciekawsze projekty edukacyjne. Patronami honorowymi konkursu są Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Za udział w konkursie oraz promowanie pracy metodą projektu i wspieranie młodzieży w podejmowaniu ambitnych wyzwań edukacyjnych Szkoła Podstawowa nr 5 w Białymstoku otrzymała Certyfikat Dobrze Zaprojektowanej Szkoły. Nauczyciel zgłaszający projekt do konkursu, p. Emilia Radziwońska, otrzymała Certyfikat Projektanta Edukacji 2018. Kolejnym etapem programu będzie realizacja zgłoszonego projektu przez uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum.

Opis działań w ramach projektu znajduje się w linku poniżej: https://projektzklasa.pl/component/projektzklasa8/projekty/pokaz/2307.html

 

Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu na Pocztówkę Wielkanocną w Języku Niemieckim i Angielskim „Frohe Ostern! Happy Easter”

IMG 20180320 124146 116 marca 2018 r. zakończyliśmy I edycję Szkolnego Konkursu na Pocztówkę Wielkanocną w Języku Niemieckim i Angielskim. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów szkoły podstawowej do nauki języka niemieckiego. Organizatorem konkursu była p. Emilia Radziwońska oraz p. Elżbieta Sorkowska. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Białymstoku wykonali 27 przepięknych pocztówek Wielkanocnych. Komisja konkursowa wybrała najlepsze prace pod względem artystycznym i językowym i przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach:

I kategoria – klasy IV-VI szkoły podstawowej

I miejsce Martyna Trochimczuk kl. Vb

II miejsce Kornelia Szmigiel kl. IVc

III miejsce Piotr Modzelweski kl. Va

III miejsce Maja Sajewicz kl. VIa

Wyróżnienie Emilia Kordecka kl. IVc

Wyróżnienie Michalina Orłowska kl. Vc

II kategoria – klasy VII szkoły podstawowej i klasy II i III gimnazjum.

I miejsce Aniela Sawicka kl. VIIa

II miejsce Otylia Wąsik kl. IIa

III miejsce Alicja Gawryło kl. IIa

III miejsce Kalina Glińska kl. IIa

Wyróżnienie Olga Sorkowska kl. VIIa

Wyróżnienie Bartosz Pawluczuk kl. IIb

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu na Pocztówkę Wielkanocną w Języku Niemieckim i Angielskim...

3a i Karty Grabowskiego

20180315 101008 1 Klasa 3a wraz ze swoją wychowawczunią - p. Jolantą Jasiuk aktualnie wykonuje wiele zadań dotyczących mnożenia i dzielenia. Jest w tym coraz lepsza, a to dzięki grom i zabawom z Kartami Grabowskiego. Pomagają w nietypowy sposób ćwiczyć i powtarzać, wydawałoby się, trudny materiał.

Zapraszamy do gry!

Gala konkursu Sing a song

konk 116 marca w Kampusie Uniwersyteckiego Centrum Kultury w Białymstoku odbyła się gala konkursu "Sing a Song". Uczennice Maria Matulewicz, Zofia Bobryk, Maria Ciężkowska i Julia Ledochowicz reprezentowały naszą szkołę podczas tej uroczystości.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!! 

VII Miejski Konkurs Piosenki Angielskiej „Sing a song”

29243680 998067687017437 2166580472757354496 o 1 12.03.2018 w Szkole Podstawowej Nr 50 w Białymstoku odbył się VII Miejski Konkurs Piosenki Angielskiej „Sing a song” pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Białegostoku. Uczennice naszej szkoły Marysia Matulewicz i Zosia Bobryk oraz Julia Ledochowicz i Marysia Ciężkowska zajęły II i III miejsce w kategorii ZESPÓŁ klas IV – VI szkoły podstawowej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

I miejsce w konkursie informatycznym

spacer2018 1Miło nam poinformować, że nasi uczniowie stanęli znowu na podium. Dnia 8 marca 2018r. odbył II Etap Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego „Wirtualny spacer po szkole” organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.

 

 

spacer2018

Do rywalizacji przystąpiło 15 najlepszych zespołów w województwie. Po półtoragodzinnych zmaganiach najlepszą prezentacją multimedialną okazała się praca naszych uczennic: Emilii Kozioł, Olgi Sorkowskiej i Małgorzaty Olesińskiej z kl. VIIa.

 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

 

Konkurs "Na wspólnej ziemi"

DSC 0639 13 lutego 2018 r. spotkałyśmy się już po raz drugi (wcześniej nasz rozmówca pokazywał nam ulicę Akademicką) z p. Jarosławem Werpachowskim (rocznik 28) w ramach konkursu "Na wspólnej ziemi". Uczestniczą w nim uczennice klasy VII a ( Małgosia Olesińska, Emilka Kozioł i Olga Sorkowska) pod opieką p. Barbary Buńko i p. Katarzyny Breczko. Wywiad odbył się w domu p. Wepachowskiego w Sośni (pow. Grajewo) i miał na celu przybliżenie relacji polsko - żydowskich w przedwojennym Białymstoku oraz w czasie II wojny światowej. Dodatkową atrakcją było obejrzenie militariów z I i II wojny światowej znalezionych przez p. Werpachowskiego w ziemi, okolicznych lasach i bagnach. Ponadto mogłyśmy wysłuchać opowieści o znaleziskach archeologicznych, radioodbiornikach i wyrzucanych, choć wartościowych przedmiotach. To była niezwykle cenna i wzruszająca lekcja historii.

Czytaj więcej: Konkurs "Na wspólnej ziemi"