obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

I miejsce w województwie w konkursie Europejski Quiz Finansowy.

91414842 1161707330828351 288389053718462464 n 2Adrian Brański i Oliwier Jaśkiewicz z klasy 8a zajęli I miejsce w województwie w konkursie Europejski Quiz Finansowy. Uczniowie otrzymają nagrody pieniężne, przeznane przez organizatora - Warszawski Instytut Bankowości. Gratulujemy! 

http://bakcyl.wib.org.pl/europejski-quiz-finansowy/ 

 

Nasi uczniowie na na wspaniałym musicalu "Jesus Christ Superstar”

20200305 1034226 marca uczniowie z klas VI gościli w gmachu Opery Podlaskiej na wspaniałym musicalu "Jesus Christ Superstar" A. L. Webbera i T. Rice’a. Wspaniałą muzykę, przejmujące songi, choreografię pełną symboli, poruszającą do głębi i ukazującą ostatnie dni Nazarejczyka, to wszystko mogliśmy w wielkim skupieniu podziwiać. Nietypowe aranżacje i eksperymenty muzyczne w postaci elementów rockowych dodają spektaklowi energię i magnetyczną moc. W postacie głównych bohaterów wcielają się Jakub Wocial – Jezus i Judasz – Łukasz Zagrobelny, którzy stworzyli niewątpliwie postacie pełne dynamizmu o ogromnych walorach wokalnych.  

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 395694

Materiały edukacyjne:

- Polskie Radio
-
 IPN

Warsztaty na temat zdrowego żywienia.

dzidek1Dnia 21.02.2020 klasy Vh i IV a z trenerem Dzidosławem Żuberkiem miały przeprowadzone zajęcia przez przez dr n. farm. Annę Puścion-Jakubik, mgr Monikę Grabia i mgr Joanną Bielecką z Zakładu Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dotyczące zdrowego żywienia. Uczniowie klasy sportowej z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prezentacji dotyczącej zasad zdrowego żywienia, brali aktywny udział w zadaniach mających na celu utrwalenie wiedzy oraz wzięli udział w badaniu składu ciała.

dzidek2

Poruszono także min. tematy: wpływ ilości cukrów w produktach oraz ich negatywny wpływ na organizm człowieka, problemu prawidłowego nawodnienia i zapotrzebowania. Dzieci dowiedziały się także, jak czytać etykiety i jakie produkty wybierać. Zajęcia te uatrakcyjniły program dydaktyczny oraz w przyszłości pozwolą podejmować właściwe decyzje dotyczące kupowania i spożywania dobrej jakości produktów. Zajęcia były wstępem do dalszej współpracy.  

dzidek3

Warsztaty o ochronie środowiska w ramach projektu Deutsch Plus

IMG 20200214 122647Uczniowie klas VII i VIII uczący się języka niemieckiego uczestniczyli 14 lutego w warsztatach zorganizowanych przez Goethe-Institut w ramach projektu Deutsch Plus. Podczas warsztatów uczniowie zajmowali się tematyką związaną z ochroną środowiska. Poznawali słownictwo związane z tym tematem i mogli podyskutować na interesujące ich tematy. Warsztaty prowadzone były przez trenerów Goethe-Institut i trwały trzy godziny.

 

IMG 20200214 121620

Światowy Dzień Kota

ktoki2Światowy Dzień Kota – święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka.

 

W naszej szkole jak co roku dzieci z klas I - III uczestniczyły w konkursie zorganizowanym przez bibliotekę ,,Koty, kotki, koteczki''. Dziękujemy za piękne prace.

Dzień Nauki Polskiej w SP5

dznp1Nasza szkoła włączyła się aktywnie w obchody powołanego przez prezydenta Polski, święta narodowego – Dnia Nauki Polskiej. Zainteresowani uczniowie mogli uczestniczyć w konkursie literackim – opowiadanie twórcze: „Moja wyprawa w kosmos z Mikołajem Kopernikiem” w konkursie plastycznym – „Wszechświat, kosmos i Mikołaj Kopernik” oraz konkursie Kahoot „Dzień Nauki Polskiej”. Zorganizowano wystawę prezentującą dokonania Mikołaja Kopernika i innych wybranych polskich naukowców.

dznp2

 

W Dniu Nauki Polskiej, 19 lutego 2020 r , odbył się cykl uroczystych akademii, na których uczniom klas III, VI i VII przybliżono sylwetki wybranych polskich naukowców jak i osobę oraz osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Uczniowie kl. VF poprzez kalambury zaprezentowali wykonywane przez naszego astronoma zawody oraz przedstawili teorię geocentryczną i heliocentryczną. Uczniowie kl. VIIc  i VIIIc, przenieśli uczestników spotkań w świat nauki i kosmosu prezentując doświadczenia z ciekłym azotem : „Zimno jak na Merkurym”, „Kosmonauta w pianie” i inne. Rozstrzygnięto konkursy – laureatom wręczono nagrody.

dznp3

Zobacz galerię

A. Kużel, J. Piesiecka, W Kolosa

Walentynki 2020

86826094 873953439725073 4568315601881137152 n 214 lutego w naszej szk

ole świętowaliśmy "Walentynki''. Z tej okazji biblioteka zorganizowała pocztę walentynkową, randkę z książką.

Na drzwiach klasowych umieszczone zostały Kody QR z sentencjami miłosnymi. Ponadto chętne osoby mogły porobić sobie zdjęcia z selfiramką. K

lasy młodsze I-III uczestniczyły w konkursie "Walentynkowe drzwi'' Impreza udała się fantastycznie.

86362807 124874372229916 7588858185809657856 n


86728064 2755983748021100 7130395440851189760 n

 

Organizatorzy:

Szorc M.
Serokin M.
Andraszek M.

 

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2020 w SP 5

dbn1Już kolejny raz nasza szkoła włączyła się w działania związane z ogólnoświatowym Dniem Bezpiecznego Internetu.
W tym roku wydarzenie to obchodziliśmy 11 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w dwóch konkursach, których celem było poszerzenie wiedzy na temat hejtu, czyli zjawiska mowy nienawiści w Internecie oraz bezpieczeństwa w sieci.
Pierwszy konkurs polegał na zrobieniu plakatu związanego z hejtem/spamem w Internecie. W drugim konkursie uczniowie musieli wykonać prezentację multimedialną związaną z bezpieczeństwem w Internecie.

dbn6Na korytarzach naszej szkoły pojawiły się także tego dnia informacje związane z cyberprzemocą - hejtem, trollingiem, cyberbullingiem, wystawa plakatów w różnych językach oraz hasła promujące pozytywne wzorce, których celem jest zwiększenie świadomości uczniów w tym temacie. Na stronie internetowej szkoły zamieszczony został autorski scenariusz zajęć profilaktycznych "Działajmy razem- reaguję na hejt w Internecie" oraz najlepsze prezentacje naszych uczniów przeznaczone do wykorzystania przez nauczycieli na zajęciach wychowawczych. Działania te mają na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki bezpieczeństwa w sieci oraz nauczenie młodych ludzi reagowania na negatywne, niebezpieczne zjawiska pojawiające się coraz częściej w wirtualnym świecie.

dbn3


DZIĘKUJEMY naszym nauczycielom - p. Katarzynie Sztok, p. Edycie Rusinowicz, p. Małgorzacie Andraszek, p. Agnieszce Iwanickiej za pomoc uczniom w realizacji projektu.
Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w szkolnych konkursach : plakat - hejt/spam w Internecie i konkursie na najciekawszą prezentację multimedialną o bezpieczeństwie w Internecie. Nagrody zostaną rozdane na apelu podsumowującym I semestr nauki.

dbn5


Konkurs na plakat - hejt/spam w Internecie

Nagrody otrzymali:
Eliza Chenclewska kl. VI e - I miejsce
Julia Litwińczuk kl. V f - II miejsce
Katarzyna Dymitruk, Nadia Sztabińska kl. VI d - III miejsce

dbn7 Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o bezpieczeństwie w Internecie

Nagrody otrzymali:

Karina Wysztygiel, Michał Sowul kl. V a - I miejsce - zobacz prezentację
Paweł Poźniak kl. VI e - II miejsce - zobacz prezentację
Piotr Bajko kl. VI g - III miejce - zobacz prezentację
Kamil Perkowski kl. VI g - wyróżnienie - zobacz prezentację

Scenariusz zajęć na godzinę wychowawczą - pobierz

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Organizatorki DBI:
Sylwia Lange
Elwira Bazyluk

XVI EDYCJA KONKURSU WIEDZY O ROSJI PT. „TEATR W ROSJI”

Rosja16 stycznia odbyła się uroczysta gala podsumowująca XVI EDYCJĘ KONKURSU WIEDZY O ROSJI PT. „TEATR W ROSJI”. Konkurs organizowany był przez Rosyjskie Stowarzyszenie Kulturalno–Oświatowe w Polsce z siedzibą w Białymstoku we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku.

Zmagania konkursowe przebiegały dwuetapowo. Część pisemna odbyła się 29 listopada. Wyłoniła ona uczniów, którzy zakwalifikowali się do części finałowej, mającej miejsce 5 grudnia. Uczniowie, którzy przystąpili do konkursu musieli wykazać się szeroką wiedzą na temat historii Rosji w znaczeniu kulturowym, historycznym i geograficznym. Pytania dotyczyły najważniejszych pojęć, faktów, dat i wydarzeń historycznych, a także znanych osobowości związanych z kulturą, sztuką, i historią Rosji.

Na ostatnim etapie każdy uczestnik odpowiadał na 3 pytania oraz musiał wykazać się znajomością mapy Rosji, na której należało umiejscowić przeróżne teatry w Rosji oraz przedstawić ich historię. Do konkursu zgłosiło się wielu uczniów z całego województwa. Tym bardziej cieszy fakt, iż wśród najlepszych uczniów znaleźli się nasi uczniowie:


Maksym Kavetski – otrzymał nagrodę Laureata I miejsca,
Adrian Brański – otrzymał nagrodę wyróżnienia.


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

Opiekę nad uczniami sprawowała p. Edyta Rusinowicz