obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Wizyta na Syberii w ramach projektu "Razem dla Edukacji"

DSC 1467

 W obecnym roku szkolnym SP 5 uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Razem dla Edukacji” odbywającym się pod patronatem MEN i organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. W jego ramach realizujemy własny projekt: „Białystok - szlakiem dwóch miast. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.”

Jednym z jego elementów był wyjazd ( od 17 do 22.09) nauczycieli naszej szkoły na czele z p. dyrektorem Bogdanem Wróblem i p. Anną Kietlińską - prezesem „Wspólnoty Polskiej” do Tomska na Syberii.

Nauczyciele odwiedzili m.in. naszą szkołę partnerską - Gimnazjum nr 26 w Tomsku, przedszkole i liceum oraz uczestniczyli w międzynarodowej debacie pt.: „Problem realizacji nauczania wychowującego w szkołach w Rosji i w Polsce: tradycje, doświadczenia, innowacje” zorganizowanej przez Instytut Pedagogiczny.

Kolejnym etapem pobytu był wyjazd do syberyjskiego Białegostoku - wizyta w szkole podstawowej oraz wzruszające spotkania z p. Marią Markisz i p. Antonim Haniewiczem - Polakami, których przodkowie przybyli tutaj pod koniec XIX w. w poszukiwaniu lepszego życia.

Wyjazd okazał się udany, a projekt znajduje się w kolejnej fazie realizacji.

DSC 1492

Podczas międzynarodowej debaty w Instytucie Pedagogicznym w Tomsku

DSC 1989

Spotkanie z p. Antonim Haniewiczem w syberyjskim Białymstoku

p Maria

Podczas spotkania z p. Marią Markisz we wsi Białystok w obwodzie Tomskim

DSC 1995

Fundamenty spalonego kościoła we wsi Białystok na Syberii