obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku w Szachach

Resized 20191027 14431527 października 2019 roku w Szkole Podstawowej Nr 45 w Białymstoku rozegrane zostały Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku w Szachach. Zawody miały na celu nie tylko popularyzację szachów, podnoszenie umiejętności gry i zdobycie doświadczenia turniejowego, ale przede wszystkim wyłonienie dwóch najlepszych drużyn, które awansowały do finału wojewódzkiego. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 10 min. + 5s. ( 10 minut na rozegranie całej partii dodatkowo 5 sekund za każdy wykonany ruch). W zawodach prawo gry miały dzieci urodzone w 2007 roku i młodsze w 4-osobowych zespołach mieszanych, w tym obowiązkowo zawodniczka na czwartej szachownicy.
W składzie naszej reprezentacji znalazła się dwójka doświadczonych zawodników: Bartosz Trochimczuk, Małgorzata Dylnicka oraz dwóch młodych debiutantów - Jan Lisowski i Adam Gabrel. Jak zwykle świetnie poradzili sobie nasi „profesjonaliści”. Bartosz został rzucony na pierwszą „linię frontu”, czyli na pierwszą szachownicę, gdzie stoczyć musiał najcięższe walki. Zagrał siedem partii, z czego udało mu się wygrać aż cztery! Drugim niezawodnym filarem naszej drużyny była Małgorzata Dylnicka. Małgosia musiała, zgodnie z regulaminem, grać na czwartej szachownicy, która zarezerwowana była dla dziewcząt. Resized 20191027 131115Niestety, był to jej ostatni występ w igrzyskach dzieci, ale jak zwykle zagrała doskonale. Wygrała pięć partii, uzyskała jeden remis i poniosła jedną porażka. Na podkreślenie zasługuje również świetny występ Janka Lisowskiego. Pod względem rankingowym był najsłabszym zawodnikiem na drugiej szachownicy, jednak wykazał się ogromną wolą walki, dzięki czemu wygrał aż trzy pojedynki, w tym dwa z drugimi kategoriami! Gdyby można było ten turniej zgłosić do klasyfikacji rankingowej, to Janek uzyskałby IV kat. szachową.
Jako drużyna, nasi młodzi szachiści zagrali bardzo dobrze, zajmując szóste miejsce. Licząc według punktów meczowych, uzyskali tyle samo, co zespół na czwartym miejscu. Jednak o takiej kolejności zadecydowały punkty pomocnicze. Jeżeli przeanalizujemy średni ranking drużyn, to zobaczymy, że nasza szkoła miała najniższy. Tym bardziej cieszy tak ogromny sukces.

Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie:
http://www.chessarbiter.com