obr10a.jpgobr10a1-un.jpgobr15a1-un.jpgobr4a1-un.jpgobr6a1-un.jpgobr7a1-un.jpg

Syberyjskie krajobrazy w Szkole Podstawowej Nr 5 w Białymstoku

DSC 0106 Copy

16 grudnia 2014 r. w naszej szkole została zorganizowana ekspozycja prac plastycznych wykonanych przez polskie dzieci żyjące w Tomsku i jego okolicy pt. ,,Tu żyjemy”. Otwarcia wystawy dokonała dr Aleksandra Guziejewa – Prezes Polonii Tomskiej.

Wśród zaproszonych gości był pan Bogusław Kosel - asystent muzealny Muzeum Pamięci Sybiru, któremu bliskie są losy Polaków na Syberii. Na wystawę napłynęło aż 150 prac wykonanych różnymi technikami przez dzieci i młodzież w wieku 6 – 15 lat z kilkunastu syberyjskich szkół. Poziom artystyczny większości jest bardzo wysoki. Dominujący temat to krajobrazy tajgi w różnych porach roku. Na tle drzew iglastych pięknie prezentują się brzozy i jarzębiny. Nie zabrakło charakterystycznych zwierząt: wiewiórek, niedźwiedzi, gili. Wiele prac przedstawia typowe dla poszczególnych miejscowości obiekty, takie jak kościoły, cerkwie czy pomnik poświęcony Polakom z syberyjskiego Białegostoku. Oglądający zwracali uwagę na elementy folkloru widoczne w namalowanych pejzażach, budowlach czy ubiorach postaci. Wystawę można oglądać do końca lutego 2015 r. Najciekawsze prace na stałe zdobić będą korytarze naszej szkoły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni. Pod koniec maja 2015 r. wystawa pt. ,,Tu żyjemy” zostanie zorganizowana w Tomsku. Stanowić będzie jedną z atrakcji obchodzonych tam w czerwcu Dni Polonii. Prace plastyczne przedstawiające nasze miasto i region przygotują uczniowie Zespołu Szkół Nr 5 oraz innych szkół z naszego miasta i regionu. W ten sposób naszą ,,Małą Ojczyznę” zaprezentujemy Polakom żyjącym na dalekiej Syberii. Przybliżymy miejsca, z których pochodzą ich dziadkowie i pradziadkowie. Pozwolimy, chociaż na chwilę, myślami i wyobraźnią przenieść się do krainy przodków.

DSC 0134 Copy DSC 0149 Copy
DSC 0158 Copy DSC 0162 Copy