VIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP Nr 5 w Białymstoku

szachPodczas zimowych ferii 22 stycznia 2018 r w naszej szkole rozegrany został już VIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP Nr 5 w Białymstoku. Zawody rozegrane zostały systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund, tempem 10 minut na każdą partię, plus pięć sekund za każde wykonane posunięcie. W zawodach udział wzięło 18 uczniów. Najbardziej cieszy fakt, że aż dziesięcioro uczestników było z klasy I d, w której prowadzona jest innowacja pedagogiczna pt. „Edukacja przez szachy – nauka wsparta rozwijaniem kompetencji z matematyki i języka angielskiego”. Rywalizacja przebiegała w bardzo spokojnej i miłej atmosferze. Choć nie wszyscy byli zadowoleni z ostatecznego wyniku to jednak turniej ten należy zaliczyć do udanych. Pierwsze miejsce zajął Burak Krystian z Sokółki z dorobkiem 6 pkt. Na drugim miejscu znalazł się uczeń klasy III c Bartosz Trochimczuk również z sześcioma punktami. Mimo, że Bartosz pokonał w piątej rundzie zwycięzcę turnieju to jednak nie udało mu się go wyprzedzić – Krystian do końca zachował minimalną przewagę 0,5 pkt wartości pomocniczej. Trzecie miejsce zajął uczeń klasy I d Oliwier Sienicki z dorobkiem 4,5 pkt. Szczegółowe wyniki można obejrzeć na stronie: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_418/

Klasa szachowa

IMG 20171110 092346Innowacja jest realizowana poprzez wprowadzenie nauczania gry w szachy jako zajęć w edukacji wczesnoszkolnej w klasie pierwszej, począwszy od września 2017 roku. Dzieci poznają grę w szachy poprzez rozwiązywanie zadań szachowych, stosowanie określonych gier i zabaw, programów komputerowych, oglądanie filmów edukacyjnych, rozgrywek między uczniami, kolorowanek, rysunków, opowiadań, przy zastosowaniu szachowych środków dydaktycznych: bierki, szachownice, plansza demonstracyjna. Innowacja „Edukacja przez szachy” pozwala w nowy, ciekawy sposób rozwijać umiejętności uczniów i przyswajać treści zawarte w Nowej Podstawie Programowej. Jest to rozwijanie umiejętności matematycznych, określanie położenia obiektów, orientacji, symetrii, wyobraźni przestrzennej, logicznego myślenia. uważnego słuchania wypowiedzi i korzystania z przekazywanych informacji.

IMG 20171110 092400

„Edukacja przez szachy” wspomaga rozumne zachowania ucznia w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku, koncentracji przy wykonywaniu zadań oraz współpracy w zabawie i nauce szkolnej. W sytuacjach życiowych gra w szachy uczy przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej, zdrowej rywalizacji, postępowania według zasad fair play i szacunku wobec przeciwnika, co wpływa na utrzymywanie dobrych, przyjacielskich kontaktów z ludźmi. Dzięki grze w szachy dziecko nabywa również odporności psychicznej, poznaje własne reakcje na sytuacje stresowe, uczy się, w jaki sposób radzić sobie ze stresem i zmęczeniem oraz wytrwałości i skutecznego działania pod presją. Szachy są również grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się dla naszych uczniów pasją i sposobem na życie.

Nauczyciele prowadzący:

Matematyka i j. angielski: - mgr Grażyna Wiśniewska

Szachy: mgr Czesław Spisak, mgr Marzena Kurnicka

TURNIEJ SZACHOWY KL. ID

23897093 1711813272185551 990839342 o 1Sześcioro dzieci, reprezentanci klasy szachowej 1d, trenujący pod kierunkiem p. Czesława Spisaka i p. Marzeny Kurnickiej wzięło udział w swoim pierwszym szachowym turnieju miejskim.

Podczas tych zawodów szachisci SP5 zdobyli łacznie 14,5 pkt dla naszej szkoly (liczyły sie wyniki 2 najlepszych dziewczynek i 2 najlepszych chłopcow). 5,5 pkt zdobył Filip Kudraszow, który uplasowal sie na 3 miejscu spośród 59 uczestników. Oliwier Sienicki zdobył 5 pkt i 5 miejsce, kolejne miejsca: Jakub Spisak, Bruno Szczotka, Gabrysia Piłko, Tosia Białous, Magda Muzyczko.

Turniej szachowy klasy I d

Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku w Szachach

23318839 1941763402507765 1712740318 nW niedzielę, 29 października 2017 roku o godz. 10:00 w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku rozegrane zostały Igrzyska Dzieci Miasta Białegostoku w Szachach. Prawo gry mieli uczniowie szkół podstawowych klas VI i niższych, czyli urodzeni 2005 i młodsi w 4-osobowych drużynach. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły dziewcząt i chłopców. Jak zwykle bardzo dobrze zagrały dziewczęta zajmując 4 miejsce w mieście. W skład drużyny wchodziły cztery uczennice klasy V b: Agata Klebus, Małgorzata Dylnicka, Zofia Rynkiewicz oraz Martyna Trochimczuk. Szczegółowe wyniki można obejrzeć pod linkiem:

VI miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 6

Jakubspisak

W dniach 15 – 18 czerwca 2017 roku w Poroninie k/ Zakopanego rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 6. Po raz pierwszy w tej rangi zawodach zagrał Jakub Spisak uczeń naszej szkoły. Choć nie było łatwo udało uzyskać 6 punków z 9 partii co ostatecznie dało mu 6 miejsce w Polsce. Szczegółowe wyniki można zobaczyć na stronie:

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY XXIII EDYCJI SZACHOWEJ BIAŁOSTOCKIEJ LIGI SZKOLNEJ

pobierz...

Pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych

IMG 20170924 140405 1
W niedzielę 24 września w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku, rozegrany został Drużynowy Turniej Szachowy Przedszkoli, Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Turniej został zorganizowany z okazji festynu rodzinnego sportowo-rekreacyjnego osiedla „Mickiewicza” parafii Św. Ojca Pio w Białymstoku. Zawody zostały rozegrany na dystansie 7 rund, tempem 10 minut dla każdego zawodnika, dodatkowo po 5 sekund za każdy wykonany ruch. Naszą szkołę reprezentowali Filip Kudraszow, Oliwier Sienicki oraz Jakub Spisak. Chłopcy zagrali rewelacyjnie. Warto przypomnieć, że wszyscy są uczniami klasy 1d. Filip i Oliwier mają po 7 lat a Jakub dopiero 6. Pomimo tak młodego wieku zdołali wywalczyć drużynowo pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych w kategorii klas I – III. Ponadto Filip w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce zdobywając 6 punktów z 7 możliwych, wyprzedzając tym samym o wiele starszych kolegów nie tylko ze szkoły podstawowej! Bardzo dobrze zagrał również Oliwier, który zajął 5 miejsce z dorobkiem 5 pkt z 7 a Jakub będąc jednym z najmłodszych uczestników ukończył turniej na 15 miejscu z wynikiem 4 pkt z 7.

Brązowy medal w Finale Igrzysk Szkół Podstawowych Województwa Podlaskiego w Szachach.

SAM 5357 1

W dniu 03 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach rozegrany zostały Finał Igrzysk Szkół Podstawowych Województwa Podlaskiego w Szachach. Do finału awansowały po dwa najlepsze zespoły dziewcząt i chłopców z każdej grupy półfinałowej, w sumie po osiem drużyn.
Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta w składzie Martyna Trochimczuk, Małgorzata Dylnicka, Zofia Rynkiewicz oraz Gabriela Spisak. W październiku wywalczyły awans do finału zajmując drugie miejsce w Igrzyskach Miasta Białegostoku. Turniej rozegrany został na dystansie 7 rund tempem 10 minut na całą partie dla każdej zawodniczki oraz dodatkowo po 5 sekund za każde wykonane posunięcie.